Drukuj

Godzina przed Wielkim Postem

b_200_150_16777215_00_images_lawka.JPG   Modlitwa + Post + Jałmużna = Wielki Post? Wielu z czytelników zada sobie pytanie, dlaczego zapisałem praktyki wielkopostne w równanie matematyczne, z suma dość jasno określoną? Zrobiłem to, ponieważ chciałem już w tytule zwrócić uwagę na problem, który coraz częściej staje się naszym udziałem, a o którym chciałbym napisać kilka słów. W naszym przeżywaniu Wielkiego Postu dość spontanicznie sięgamy po praktyki wspomniane w tytule i podejmujemy je z ochotą. Różny jest ich przebieg i często również różna intensywność.

Drukuj

Przychodzący i obecny Bóg nie tylko na KODALu

b_200_150_16777215_00_images_liturgia_Jezus.JPGUczestnicy większości rekolekcji, które prowadziłem, mówili o doświadczeniu obecności Boga w modlitwie indywidualnej i wspólnotowej, w drugim człowieku i w wydarzeniach rekolekcyjnych. To prawda, że Pan daje nam się doświadczyć w tym czasie. Potwierdził to czas rekolekcji w Głogowie; mówią też o tym świadectwa, które możemy przeczytać na naszej stronie.
Bardzo mnie cieszy, że rekolekcje stały się Oazą, w której młody człowiek, często będący pierwszy raz na rekolekcjach, może osobiście przeżyć to, czego się od wielu lat dowiadywał w kościele i w czasie katechezy szkolnej i parafialnej. Cieszę się, że Bóg dał nam taką możliwość, zachwycenia się Bogiem, liturgią, modlitwą indywidualną, wspólnotą i pracą. Mam nadzieję, że ten czas będzie bardzo inspirujący w dalszej formacji i posługach na parafii.

Drukuj

Podsumowanie Roku Wiary


W niedziele Chrystusa Króla zakończyliśmy ogłoszony przez Benedykta XVI „Rok Wiary”. Kiedy patrzę na ten rok wydaje mi się, że za dużo on nie wniósł do życia diakonijnego, parafialnego czy diecezjalnego. Wszystko raczej biegnie w swoim tempie, bez większych zmian, mimo wielkich i szumnych kongresów, sympozjów i rekolekcji. Ale jest też jedna wielka zmiana. Duch Święty postawił w tym roku na Papieża Franciszka z „Buenos Aires” – co można tłumaczyć jako pomyślny, dobry wiatr. Ważne więc i wyjątkowe staje się dla mnie to zaproszenie aby pozwolić się porwać temu świeżemu powiewowi dobra, odwagi i nieprzeciętności, które reprezentuje nowy Papież, a które daje Duch Święty. Życzę więc, abyśmy potrafili w naszym życiu pokazywać świeżość chrześcijańskiego życia, abyśmy byli dobrym powietrzem w Duchu Świętym.

 

Drukuj

Chrystus prawidziwie zmartwychwstał!

b_200_150_16777215_00_images_ogloszenia_zmartwychwstanie.jpg   Dziś rano każdy gdzieś pobiegł. Jedni do pracy, drudzy do stołu lub przed telewizor, jeszcze inni na rekreację do lasu. Wszyscy pobiegli, aby lepiej, pełniej żyć. My dziś również wybiegliśmy do Jezusowego grobu. I choć wydaje się, że to dziwny kierunek jak na niedzielny poranek, tu okazało się, że ten grób, symbol wszech panującej śmierci, zadziwił nas świeżym powiewem życia.
   I tak dzieje się każdego roku. Jesteśmy wskrzeszani do życia przez to i na miarę tego gdzie biegniemy w ten wyjątkowy poranek, który wyznacza nam kierunek całego roku i życia. Jedni przez pracę jeszcze inni przez telewizor lub las.
   Życzę Wam i sobie abyśmy byli pełni pokoju, radości i dumni z tego, że możemy powiedzieć, że naszym wskrzeszeniem jest Pan, który nie jest Bogiem umarłych, ale żyjących. Niech też ten klimat wyjątkowego czasu pomoże nam dzielić się z innymi tym, co w naszym sercu najważniejsze. Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym. Alleluja!


ks. Tomasz Sałatka

Drukuj

SprząTANIE pozorne

b_200_150_16777215_00_images_smieci1.JPG    Tak już ze mną jest, że ochota na spacerowanie po lasach z aparatem mi nie przechodzi. Pewnie to i dobrze, bo czyste powietrze, to i człowiek lepiej się później czuje. Jeszcze w zeszłym roku chodziłem po lasach zielonogórskich, a teraz przyszło mi, za sprawą księdza biskupa, spacerować po lasach gorzowskich. I mimo dość poważnych różnic politycznych, sportowych, czy społecznych, bez wątpienia jedno nie różni tych okolic, a mianowicie śmieci w lesie. Nie sposób ich nie zauważyć, a wręcz wydają się nieodłącznym towarzyszem leśnych krajobrazów. Ten leśny fenomen jakoś mnie zainspirował do napisania refleksji na temat Wielkiego Postu.

stat4u