Drukuj

Jakich metod używać formując ministrantów?

b_200_150_16777215_00_images_JUBILEUSZ_NAUKA.pngWydaje mi się, że młodzi ludzie po ukończeniu KODAL-U czy oazy lektorskiej odkrywają w sobie pragnienie kształtowanie innych ministrantów w swoich parafiach. Różnie wygląda prowadzenie formacji służby liturgicznej i wiele zależy od duszpasterza. Jednak często księża pozwalają młodym, doświadczonym ceremoniarzom na prowadzenie cotygodniowych zbiórek. Do tego z pewnością potrzebne są odpowiednie metody. Zastanawialiście się jakie?

Drukuj

Zrozumieć reformę - o wykładzie kard. Saraha

b_200_150_16777215_00_images_GrafikiArtykulow_NAUKA.png5 lipca 2016 roku prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. Robert kard. Sarah wygłosił w Londynie wykład "Nie możemy być zadowoleni ze sposobu wdrożenia Konstytucji o Liturgii Świętej", miało to miejsce podczas trzeciej międzynarodowej konferencji Sacra Liturgia. 

Głównym celem wykładu księdza kardynała było pokazanie sposobów wierniejszej realizacji postanowień konstytucji soborowej o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium. Aby zrealizować powyższe zadanie, kard. Sarah stawia trzy pytania, na które będzie próbował odpowiedzieć w dalszej części. Pierwszym jest:, „co ojcowie Soboru Watykańskiego II zamierzali osiągnąć dzięki reformie liturgicznej?", drugim „Jak ich intencje zostały przełożone na praktykę w okresie posoborowym?", natomiast trzecią kwestią są „sugestie dotyczące liturgicznego życia współczesnego kościoła, których zastosowanie mogłoby sprawić, że liturgiczna praktyka wierniej odzwierciedlałaby intencje soborowych ojców”.

Drukuj

Ukryty Bóg liturgii?

b_200_150_16777215_00_images_Chrystus.JPGCzy Bóg się ukrywa? Nie widzimy Go. Widzimy świat, który stworzył, widzimy ludzi, doświadczamy swojego wnętrza: myśli, pragnień, wyobrażeń… Słyszymy Słowo Boże lub czytamy Je, widzimy znaki podczas sprawowania sakramentów: wodę, krzyż, gesty kapłana, olej, chleb i wino, ogień, wiatr w dymie kadzidła. Widzimy czyny ludzkie dobre i złe, słyszymy głos sumienia, mistycy nam mówią i poświadczają życiem, że doświadczają Jego Obecności… Wierzymy, że za Tą zasłoną rzeczy widzialnych On Jest. Dlaczego nie możemy Go ujrzeć? Dlaczego się ukrywa?

Drukuj

Wszyscy Święci

b_200_150_16777215_00_images_swienci.JPGUroczystość Wszystkich Świętych i jej oktawa to szczególny czas zjednoczenia mistycznego ciała Chrystusa. Więź ta trwa zawsze, zwłaszcza na eucharystii jest żywa, nie jest  jednak w pełni przez nas uświadamiana. Dziś Ci, którzy odeszli i my w drodze spotykamy się w Jezusie Chrystusie - prawdziwie Żyjącym winnym krzewie. Dziś dajemy świadectwo: Pan Zmartwychwstał i żyje! I żyją Ci którzy wierzą w Niego i z Nim umierają, aby odrodzić się do życia wiecznego. On po trzykroć Święty i Jego Synowie - Wszyscy Święci - Zwycięzcy pijący ze źródła wody życia, są z nami i chwalebnie walczą o nasze zbawienie.

Drukuj

Znaki i symbole

b_200_150_16777215_00_images_JUBILEUSZ_ARTYKUY.pngUczestnicząc we Mszy Świętej trudno nie odnieść wrażenia, że jest to pewnego rodzaju „przedstawienie”. Oczywiście w przeciwieństwie do normalnego przedstawienia liturgia nie jest tylko sztuką, sposobem przedstawienia czegoś, co było albo będzie, tylko realną rzeczywistością, która dzieje się tu i teraz. Ale w obu przypadkach wykorzystuje się tytułowe znaki i symbole. W przedstawieniu po to, aby przekazać myśl autora, a we Mszy Świętej w celu pokazania w sposób widzialny niewidzialnej rzeczywistości, która się w tym momencie dokonuje.

stat4u