Drukuj

Zrozumieć reformę - o wykładzie kard. Saraha

b_200_150_16777215_00_images_GrafikiArtykulow_NAUKA.png5 lipca 2016 roku prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. Robert kard. Sarah wygłosił w Londynie wykład "Nie możemy być zadowoleni ze sposobu wdrożenia Konstytucji o Liturgii Świętej", miało to miejsce podczas trzeciej międzynarodowej konferencji Sacra Liturgia. 

Głównym celem wykładu księdza kardynała było pokazanie sposobów wierniejszej realizacji postanowień konstytucji soborowej o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium. Aby zrealizować powyższe zadanie, kard. Sarah stawia trzy pytania, na które będzie próbował odpowiedzieć w dalszej części. Pierwszym jest:, „co ojcowie Soboru Watykańskiego II zamierzali osiągnąć dzięki reformie liturgicznej?", drugim „Jak ich intencje zostały przełożone na praktykę w okresie posoborowym?", natomiast trzecią kwestią są „sugestie dotyczące liturgicznego życia współczesnego kościoła, których zastosowanie mogłoby sprawić, że liturgiczna praktyka wierniej odzwierciedlałaby intencje soborowych ojców”.

Drukuj

Wszyscy Święci

b_200_150_16777215_00_images_swienci.JPGUroczystość Wszystkich Świętych i jej oktawa to szczególny czas zjednoczenia mistycznego ciała Chrystusa. Więź ta trwa zawsze, zwłaszcza na eucharystii jest żywa, nie jest  jednak w pełni przez nas uświadamiana. Dziś Ci, którzy odeszli i my w drodze spotykamy się w Jezusie Chrystusie - prawdziwie Żyjącym winnym krzewie. Dziś dajemy świadectwo: Pan Zmartwychwstał i żyje! I żyją Ci którzy wierzą w Niego i z Nim umierają, aby odrodzić się do życia wiecznego. On po trzykroć Święty i Jego Synowie - Wszyscy Święci - Zwycięzcy pijący ze źródła wody życia, są z nami i chwalebnie walczą o nasze zbawienie.

Drukuj

Znaki i symbole

b_200_150_16777215_00_images_JUBILEUSZ_ARTYKUY.pngUczestnicząc we Mszy Świętej trudno nie odnieść wrażenia, że jest to pewnego rodzaju „przedstawienie”. Oczywiście w przeciwieństwie do normalnego przedstawienia liturgia nie jest tylko sztuką, sposobem przedstawienia czegoś, co było albo będzie, tylko realną rzeczywistością, która dzieje się tu i teraz. Ale w obu przypadkach wykorzystuje się tytułowe znaki i symbole. W przedstawieniu po to, aby przekazać myśl autora, a we Mszy Świętej w celu pokazania w sposób widzialny niewidzialnej rzeczywistości, która się w tym momencie dokonuje.

Drukuj

Ukryty Bóg liturgii?

b_200_150_16777215_00_images_Chrystus.JPGCzy Bóg się ukrywa? Nie widzimy Go. Widzimy świat, który stworzył, widzimy ludzi, doświadczamy swojego wnętrza: myśli, pragnień, wyobrażeń… Słyszymy Słowo Boże lub czytamy Je, widzimy znaki podczas sprawowania sakramentów: wodę, krzyż, gesty kapłana, olej, chleb i wino, ogień, wiatr w dymie kadzidła. Widzimy czyny ludzkie dobre i złe, słyszymy głos sumienia, mistycy nam mówią i poświadczają życiem, że doświadczają Jego Obecności… Wierzymy, że za Tą zasłoną rzeczy widzialnych On Jest. Dlaczego nie możemy Go ujrzeć? Dlaczego się ukrywa?

Drukuj

Wolność w liturgii. Ale czy na pewno?

b_200_150_16777215_00_images_JUBILEUSZ_ARTYKUY.pngKażdy z nas na pewno zna przysłowie, jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jaki i one. Ale nie każdy z nas wie, że to przysłowie odnosi się również do liturgii, bo będąc na liturgii, a w szczególności na Mszy świętej nie jesteśmy już na modlitwie indywidualnej i w zaciszu swojego domu. 

Czasami uczestnicząc w Eucharystii w innej parafii, a w szczególności jeśli jest to Msza celebrowana z udziałem konkretnej wspólnoty, możemy zauważyć że „ich” Msze różnią się od „naszych”. Klękają w innych momentach niż my, inaczej przyjmują Komunię świętą. I co teraz?  Jak się zachować? Zazwyczaj stosujemy jedną z dwóch postaw. Pierwsza z nich to postawa, w której robimy wszystko tak, jak nas nauczono, nie zważając na ludzi dookoła, czyli np. klęczymy, kiedy wszyscy stoją, albo podnosimy ręce, kiedy nikt inny tego nie robi. Albo stosujemy drugą postawę – naśladujemy gesty pozostałych wiernych. 

stat4u