Drukuj

Spotkanie duszpasterzy służby liturgicznej

b_200_150_16777215_00_images_liturgia_lichen.jpgW dniach 3-4 listopada br. Odbywało się w Licheniu spotkanie duszpasterzy, którzy są odpowiedzialni w poszczególnych diecezjach za formację służby liturgicznej. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli naszej diecezji ( ks. Tomasz Sałatka i kleryk Bartosz Warwarko), którzy aktywnie włączyli się w proponowane zajęcia. Zebranie duszpasterzy pochyliło się nad zagadnieniami dotyczącymi programu formacyjnego dla wszystkich ministrantów, a także posługujących poza prezbiterium.

Drukuj

Posługa precentorki

b_200_150_16777215_00_images_nauka__DSC0600.JPG

1. Precentorka – kim jest w liturgii?

Drukuj

Służba ładu

Gdy gromadzimy się na liturgię, musimy sobie uświadomić, że nie jesteśmy tylko tłumem. Nie jesteśmy bezwolną, przypadkową masą ludzką. Tłum, masa nie nadają się do złożenia Bogu Ojcu ofiary. Przekraczając próg kościoła mamy sobie uświadomić, że jesteśmy wspólnotą.

Drukuj

Komentator jako osoba spełniająca prawdziwą funkcję liturgiczną

Ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru również spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną. Niech więc wykonują swój urząd z tak szczerą pobożnością i dokładnością, jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom Ludu Bożego. (KL 29)

Drukuj

Służba darów

Uczestnicząc w misterium wiary, jakim jest Eucharystia, nie możemy być jak obcy i milczący widzowie, lecz musimy w świętej tajemnicy uczestniczyć świadomie, pobożnie i czynnie. Powinniśmy razem z kapłanem uczyć się siebie samych składać w ofierze Ojcu za pośrednictwem Chrystusa.

stat4u