Drukuj

Praktyki ceremoniarzy w katedrze

 fot. Krzysztof Król GN

W cyklu formacji ceremoniarza widzimy potrzebę nie tylko dobrej formacji teoretycznej, ale również potrzebę praktycznego szkolenia się w konkretnych przestrzeniach liturgicznych. Szczególnie jeżeli podejmujemy posługę w czasie Mszy Świętej Pontyfikalnej, gdzie przewodniczącym jest Biskup. Życie liturgiczne parafii nie daje za dużo możliwości, aby posługiwać w czasie takiej Eucharystii. Dlatego od tego roku jest możliwość praktyki ceremoniarskiej w gorzowskiej katedrze. 

Drukuj

Diakonia powarsztatowo

b_200_150_16777215_00_images_ogloszenia_paradyzwar.JPGSierpniowy weekend (22.08-24.08) był dla nas czasem spotkania na warsztatach diakonii. Jak co roku przyjechaliśmy do paradyskiej „Jackówki”, by wspólnie modlić się, formować i oczywiście odpoczywać, korzystając z końcówki wakacyjnego klimatu. Warsztaty rozpoczęły się wspólną modlitwą i spotkaniem inauguracyjnym, choć w komplecie, w liczbie 25 uczestników pod przewodnictwem Księdza moderatora, udało nam się zgromadzić dopiero pod wieczór. Po spotkaniu warsztatowym, mającym zwrócić naszą uwagę na wielką potrzebę ewangelizacji i naszą misję z tym związaną, powierzaliśmy się Panu w medytacji i Eucharystii.

Drukuj

KODAL 2017 - świadectwo (6)

b_200_150_16777215_00_images_JUBILEUSZ_SWIADECTWO.pngW codziennym zabieganiu, pośpiechu… chciałam na chwilę przystanąć, spojrzeć na Niego i odpocząć w Nim. Początkowo nie potrafiłam się zorganizować, żeby znaleźć ten czas na KODAL. Jednak Pan tak pokierował, że przyjechałam. Bardzo się cieszę, bo było to dla mnie niezwykłe spotkanie z Nim, o które w tygodniu nie zawsze było łatwo.  Zapomnieć na tydzień o maturach, sprawdzianach i innych obowiązkach, a usiąść przy nim i słuchać Go w ciszy… to było piękne. Odkrycie na nowo Liturgii Godzin, która na początku szła dość opornie, ale bardzo pomogła odczuć pokój w sercu i teraz też pomaga każdego dnia gdy ją odmawiam było czymś niezwykłym. Za te niedługie, ale bardzo owocne rekolekcje, chwała Panu.

Agnieszka Gorzelana

Drukuj

Światowe Dni Młodych w Świebodzinie - relacja

   www.zgg.gosc.plDnia 27 lipca 2013 roku przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie miało miejsce spotkanie młodych w ramach Światowych Dni Młodych, które w tym roku odbywały się w Rio de Janeiro, a którym po raz pierwszy przewodniczył Ojciec święty Franciszek.
   W trakcie naszego lokalnego spotkania, które rozpoczęło się koronka do Bożego Miłosierdzia, mogliśmy wysłuchać koncertu Siewców Lednicy, a także świadectw dotyczących zaangażowania w poszczególne wspólnoty. Świadectwa te wygłosili członkowie tych wspólnot. Kulminacyjnym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stefan Regmunt, ordynariusz naszej diecezji. Homilie wygłosił natomiast ks. Robert Patro. Podczas Eucharystii posługiwali członkowie naszej diakonii. Na zakończenie mogliśmy uczestniczyć w czuwaniu w łączności z papieżem Franciszkiem.
   Po połączeniu z Ojcem Świętym wszyscy udaliśmy się do swoich domów wraz ze specjalnymi okularami, które zostały przygotowane na to spotkanie.

kl. Bartosz Warwarko

Drukuj

KODAL 2017 - świadectwo (5)

b_200_150_16777215_00_images_JUBILEUSZ_SWIADECTWO.pngGdy mam trochę więcej wolnego czasu, lubię spędzać go z Bogiem na rekolekcjach. Poznać nowych, ciekawych ludzi i doświadczyć kolejnej dawki Miłości. Jednak na co dzień tego czasu zwyczajnie mi brakuje. Mimo chodzenia do kościoła i modlitw, brakuje czasu na zwyczajną pogawędkę z Panem Bogiem. Odkładam Go na później, jakby był dla mnie nieistotny i zbędny. KODAL uświadomił mi, że gdy postawi się Boga na pierwszym miejscu, wszystko będzie na właściwym. Że może czasem warto po prostu zatrzymać się i powiedzieć, że „Bóg się tym zajmie”. „Nie próbuj. Zaufaj.” – te słowa zapamiętam na bardzo długo. Że może czasem warto zmienić podejście do życia. I do Pana Boga. Nie iść za tłumem, ale za nielicznymi. KODAL był dla mnie wyjątkowym przeżyciem, w którym Bóg otworzył mi oczy na drugiego człowieka. Pokazał, kim jest Jego ukochane dziecko i ile może zdziałać. Pozwolił mi odkryć piękno w liturgii i zrozumieć, że wymaga ona wiele pracy i trudu. I właśnie dlatego jest niepowtarzalna, a wręcz magiczna. Że bycie tylko widzem nie jest tak ekscytujące, jak bycie kimś, kto te piękno tworzy. Dziś wiem, że ten czas nie był przeznaczony na marne, a wiedza i doświadczenia mogą zaowocować w przyszłości. I za te cudowne chwile ze wspaniałymi ludźmi – CHWAŁA PANU!

Ola Bedka

stat4u