Każdego roku w lipcu Diecezjalna Diakonia Liturgiczna organizuje Oazę Lektorską dla osób chcących przygotować się do posługi lektora. Rekolekcje odbywają się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Jest ona połączona z kursem lektorskim. Wśród zajęć jest praktyka czytania,  fonetyka i szkoła liturgii. 
Jej uczestnicy otrzymują promocję na lektora podczas wrześniowej pielgrzymki Ruchu Światło-Życie do Rokitna. W oazie lektorskiej mogą wziąć udział osoby powyżej 15 roku życia. Do udziału w tej oazie zapraszamy również tych, którzy już są lektorami!

Są to rekolekcje organizowane w ramach programu proponowanego przez Ruch Światło-Życie. Ponadto ich celem jest pogłębienie formacji liturgicznej oraz przygotowanie do pełnienia posługi we wspólnocie parafialnej. Poza zajęciami formacyjnymi jest przewidziany czas na rozrywkę i aktywność sportową.

Drukuj

Oaza Lektorska 2017 - Świadectwo (3)

b_200_150_16777215_00_images_JUBILEUSZ_SWIADECTWO.pngJestem ministrantem od ponad sześciu lat i niedawno uczestniczyłem w rekolekcjach, dzięki którym zostałem lektorem. Był to dla mnie czas głębokiej zadumy nad swoim życiem, w czasie którego myślałem co jest dobre, a co wymaga zmiany. Dzięki codziennym modlitwom porannym i wieczornym oraz adorowaniu Najświętszego Sakramentu zrozumiałem, że to nie przez przypadek zostałem ministrantem, lecz to sam Jezus Chrystus wybrał mnie żebym posługiwał przy ołtarzu i proklamował Słowo Boże. W trakcie oazy lektorskiej dowiedziałem się wielu nowych rzeczy dotyczących liturgii, Eucharystii i mogłem pogłębić swoją wiedzę dotyczącą Pisma Świętego. Dziś z perspektywy czasu mogę tylko dziękować Panu Bogu za owocny czas rekolekcji, na których poznałem wielu wspaniałych ludzi. Czasami trzeba było zmagać się z porannym wstawaniem, aby móc rozpocząć dzień jutrznią, ale dałem radę ;). Dziękuję księdzu moderatorowi, księdzu diakonowi i wszystkim animatorom. Będę czas oazy lektorskiej wspominał bardzo długo. Śmiało mogę powiedzieć, że chwile spędzone w Paradyżu należały do jednych z najbardziej wartościowych wakacji spędzonych na pogłębieniu wiary. Opuszczałem mury klasztorne z żalem, wiedząc jednak, że nie była to moja ostatnia oaza. Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia we wrześniu w Rokitnie.

Jakub Mielcarz z Zielonej Góry

Drukuj

Oaza Lektorska 2017 - relacja + galeria

b_200_150_16777215_00_images_JUBILEUSZ_OAZA_LEKTORSKA_2017POP.png21 lipca zakończyła się trwająca 11 dni Oaza Lektorska. W murach paradyskiego seminarium czas rekolekcji, ale i nauki oraz rekreacji, przeżywało 43 przyszłych lektorów, nad którymi czuwał ksiądz moderator, diakon oraz 11 animatorów. Każdy dzień obfitował w rozmaite wydarzenia; oprócz zajęć przygotowujących do podjęcia posługi ministranta słowa, cała wspólnota spędzała czas na modlitwie, szczególnie Liturgią Godzin, oraz szlifowaniu sportowych umiejętności. Poza stałymi, tradycyjnymi punktami, pojawiły się także pionierska I Pielgrzymka ministrantów śladami Świadków wiary do Międzyrzecza, Rokitna i Świebodzina oraz I Kino plenerowe pośród paradyskich krajobrazów. Zwieńczeniem i podsumowaniem rekolekcji była agapa, podczas której obnażone zostały zalety i wady, zarówno uczestników jak i animatorów, a podziękowaniom i wspomnieniom nie było końca.

Drukuj

Oaza Lektorska 2017 - Świadectwo

b_200_150_16777215_00_images_JUBILEUSZ_SWIADECTWO.pngPierwszy raz uczestniczyłem na oazie lektorskiej. Uważam, że to był wspaniały czas pełen modlitwy oraz  głębszym poznawaniu Boga oraz siebie. Dzięki Oazie zbliżyłem się do Boga i jeszcze bardziej niż dotychczas zaufałem Mu. Każdego dnia staram się o bliższe relacje z Jezusem. Na Oazie poznałem wspaniałych ludzi, diakona o wielkim sercu, animatorów, którzy są ludźmi pełnymi wiary, miłości, życzliwości dobra, którzy p oprostu noszą Boga w sercu. Na początku miałem obawy, lekki strach, po prostu ludzkie odruchy, jednak szybko obawa i strach zamieniły się w poczucie spokoju i opieki Bożej. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników Oazy 2017.

Jakub Tokarz z Międzyrzecza.

Drukuj

Oaza Lektorska 2017 - Świadectwo (2)

b_200_150_16777215_00_images_JUBILEUSZ_SWIADECTWO.pngW tym roku po raz pierwszy przyjechałem na oazę lektorską i przez ten czas oazy doświadczyłem bliskości i miłości Pana Boga. Mimo tego że były zajęcia i plan dnia był intensywny to była chwila w każdy dzień żeby się wyciszyć i spotkać się w różny sposób z Bogiem czy to przez poranne lub wieczorne modlitwy czy przez Eucharystię, były dni że przez Adorację Najświętszego Sakramentu i w wiele innych sposobów. Myślę że warto w wakacje przyjechać na oazę może nawet nie dlatego tylko że jest kurs lektorski w trakcie jej trwania, ale dla tego żeby spotkać się i pogłębić więzi z Bogiem, którego obecność w trakcie oazy było czuć. Wszystkim, którzy nie mają planów na przyszłe wakacje i chcą pogłębić swoją wiarę i więzi z Bogiem polecam oazę lektorską.

Dawid Makowski z Zielonej Góry

Drukuj

Oaza Lektorska 2016 - relacja

b_200_150_16777215_00_images_posluga_OazaLektorska.pngMszą Świętą i śniadaniem zakończyliśmy tegoroczną Oazę Lektorską, podczas której mury WSD w Paradyżu wypełnił gwar 37 uczestników oraz diakonii wychowawczej, która składała się z: 2 moderatorów, 1 moderatorki, 1 diakona, 1 kleryka i 10 animatorów. 

Jak co roku był to czas bardzo intensywny, podczas, którego mało spaliśmy, dużo ćwiczyliśmy, ale przede wszystkim próbowaliśmy spotkać Pana Boga w tym wszystkim co robimy na co dzień jako ministranci, członkowie scholi, uczniowie, studenci. 

stat4u