Komentarz przed Liturgią:

W Kościele wspominamy dzisiaj śmierć Jezusa Chrystusa, który oddał życie na krzyżu za nasze grzechy. Śmierć Syna Bożego jest symbolem bezgranicznej miłości do człowieka. Skupmy się dzisiaj na cierpieniu Zbawiciela i rozważmy w naszych sercach tajemnicę Krzyża. Liturgię rozpoczniemy od procesji wejścia, która przebiegnie w całkowitej ciszy. Następnie przyjmiemy pozycję klęczącą. Natomiast kapłan położy się krzyżem,aby okazać uniżenie przed Bogiem. Będzie to czas indywidualnej modlitwy w ciszy.

Komentarz przed modlitwą wiernych:
W Wielki Piątek w każdym miejscu na ziemi odczytywana jest ta sama treść modlitwy wiernych. Obejmuje ona wezwaniami intencje całego świata. Także jej przebieg jest wyjątkowy, ponieważ Kapłan zapowiada intencje, następnie wszyscy będziemy modlić się w ciszy, po której kapłan podsumuje modlitwy zgromadzenia specjalną prośbą.

Komentarz przed procesją do Grobu Pańskiego:
Ostatnim elementem Liturgii Męki Pańskiej jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego w pełnej ciszy oraz przykrycie welonem w celu wspomnienia złożenie ciała Jezusa w grobie i okrycia całunem. Ołtarz zaś pozostanie pusty, aby uświadomić́ nam, że w Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się od sprawowania Eucharystii.