Przed Eucharystią:
Podchodząc do ołtarza w trakcie Mszy Świętej zawsze jeszcze bardziej pragniemy zjednoczyć się z Bogiem. Jednak, aby do tego doszło wcześniej musimy pojednać się z ludźmi, którzy otaczają nas na co dzień. Wynika to także z dzisiejszej liturgii słowa, w trakcie której usłyszymy, że wszyscy jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami posiadającymi jednego Nauczyciela, Mistrza i Ojca. To w nim wszyscy stajemy się równi.
Niech dzisiejsza Eucharystia połączy nas ze sobą oraz przede wszystkim z tym, który wezwał nas na ucztę.
 
 
Przed błogosławieństwem:
W Ewangelii, którą dziś usłyszeliśmy podczas liturgii słowa Jezus zarzuca faryzeuszom  niekonsekwencję, brak spójności i równowagi między czynami, a sercem. Przedstawia ich jako tych, którzy składają Bogu ofiary, zachowują prawo, a pomijają najważniejszą istotę, którą jest sprawiedliwość, miłosierdzie i miłość. To właśnie na ich podstawie Jezus kreśli obraz prawdziwego ucznia. Jest nią osoba, która nie skupia uwagi na sobie, ale przenosi ją dalej, na jedynego Mistrza.
Niech błogosławieństwo, które za chwilę przyjmiemy, umocni nas, abyśmy po wyjściu ze świątyni stawali się prawdziwymi uczniami, potrafiącymi kierować zarówno siebie jak i innych na drogę prowadzącą do zbawienia