Przed rozpoczęciem Liturgii:

Dzisiejszego wieczoru gromadzimy się, by uczestniczyć w Mszy Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy czas w roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne.
Wydarzenia, które dzisiaj dokonają się w tej świątyni, nie są jedynie wspomnieniem tych z Wieczernika. Ten sam Chrystus, obecny wśród nas, odda siebie Ojcu, by dopełnić dzieła odkupienia ludzkości. Ten sam Chrystus na nowo da nam Siebie w Swym Ciele i Krwi, ustanawiając sakrament Eucharystii, jak również sakrament kapłaństwa. 
Zacznijmy więc wędrówkę prowadzącą przez Wieczernik, Golgotę i grób, do Wielkiej Nocy Zmartwychwstania.

Przed hymnem Gloria:

Za chwilę oddamy Panu cześć, śpiewając radosny hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Dziś będzie miał on szczególnie uroczysty charakter – zabrzmią wszystkie dzwony w naszym kościele. Następnie umilkną one wraz z organami aż do Wigilii Paschalnej. Używane od teraz kołatki są znakiem naśladowania pokory w uniżeniu się Chrystusa. Niech ta cisza będzie zachętą do pochylenia się nad tajemnicą męki Zbawiciela.

Przed Komunią:

Teraz przyjmiemy Ciało i Krew Chrystusa. Do Komunii będziemy podchodzić w dwóch rzędach, zaczynając kolejno od służby liturgicznej, przedsionka, następnie pierwszych, drugich i kolejnych ławek. Komunia rozdzielana będzie także na chórze i pod chórem.

Przed przeniesieniem Najświętszego Sakramentu:

Zgodnie z tradycją, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy, byśmy mogli czuwać przy osamotnionym Panu do Liturgii Męki Pańskiej. Po zakończeniu dzisiejszej Liturgii ołtarz będzie ogołocony tak, jak Chrystus został pozbawiony szat przed męką. Czuwanie w naszym kościele potrwa do …, a jutro od … do … . Pamiętajmy, że jutro obowiązuje nas post ścisły.