Letnie warsztaty DDL online
Serdecznie zapraszamy na letnie warsztaty Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej, pod hasłem "Zbudowani na Chrystusie".
Posługa podczas Oazy tematycznej dla animatorów
Zapraszamy do wspólnej posługi podczas Oazy tematycznej
dla animatorów w Rokitnie.
Kurs obsługi Mszału Rzymskiego
Pewien czas temu na naszej stronie został zamieszczony poradnik do posługiwania się skróconym wydaniem Liturgii Godzin. Dziś wychodzimy naprzeciw tym, którzy chcieliby nauczyć się posługiwania Mszałem Rzymskim. Z radością oddajemy w Wasze ręce Kursu Mszału Rzymskiego opracowany przez moderatora naszej Diakonii, księdza Adama Czeponisa. Mamy nadzieję, że skorzystanie z przedstawionego pliku pozwoli Wam na zaznajomienie się z tą Księgą, pewną posługę podczas Liturgii oraz jej odpowiednie przygotowanie. Kurs Mszału Rzymskiego znajdziecie w naszej zakładce „do pobrania”.
Ze wspomnień komentatorki
Był rok 2006, kiedy mający w mojej parafii praktyki kleryk zapytał, czy nie chciałabym być komentatorką podczas Triduum. Wow! :) To było coś jak spełnienie marzeń. Przez wiele lat z ciekawością patrzyłam na dziewczynę, która pełniła tę posługę i po cichu marzyłam, żeby ją zastąpić. Wydawało mi się to takie ważne, odpowiedzialne, wymagające. Aż tu niespodziewanie zostałam komentatorką.
Trzeci numer "L jak liturgia"
W naszej zakładce "do pobrania" dostępny jest już trzeci numer naszej propozycji dla służby liturgicznej "L jak liturgia". Życzymy miłej lektury :)
L jak liturgia nr 3
Pandemia widziana z prezbiterium #4
Nie da się dobrze przeżyć Triduum, zapominając o miłości. To właśnie ona wyznacza dynamikę tych uroczystości. Chrystus pokazał nam, że życie ludzkie ma te jej elementy, które są codziennością. Był z apostołami dzień w dzień przez trzy lata. Ukazywał im siebie i to jak funkcjonuje, jadł i spał między nimi. Był bardzo blisko. Tak miłość przejawia się na co dzień, ale są też pewne momenty, kiedy miłość osiąga swoje apogeum; objawia się w najwyższej formie w najbardziej doniosłej chwili. U Jezusa była to Męka, Krzyż i Zmartwychwstanie. To jest to wydarzenie, które u Chrystusa jest wyrażeniem najpełniejszego obrazu miłości. Pokazał nam się on w tym roku dość wyjątkowo, dlatego chciałbym podzielić się z Wami trzema okruchami – po jednym na każdy dzień Triduum Paschalnego; trzema wydarzeniami, które dotknęły mnie w pustym kościele, gdzie byłem tak blisko Chrystusa.
Pandemia widziana z prezbiterium #3
Tegoroczny Wielki Post był, jak myślę, dla wielu z nas czasem bardzo wyjątkowym i niezwykłym. Działo się to nie tylko przez wielkopostne postanowienia i dążenie do bycia bardziej oddanym Bogu, ale także przez sytuację, która obecnie panuje na świecie i która dotknęła również nasz kraj.
Pandemia widziana z prezbiterium #2
Tegoroczne Triduum było inne, może dziwne, ale istota pozostała taka sama. Myśl o tym, że mam wskazać tylko kilku ministrantów, którzy będą posługiwali, była bolesna, bo ode mnie zależało, kto będzie w tym świętym czasie przy ołtarzu, a kto w domu, może przy telewizorze. Wskazania episkopatu dotyczące liturgii były jasne, ale może nie do pogodzenia dla ceremoniarza, który liturgią żyje i przygotowuje się do tych dni z całą swoją mocą i duchem. Byłem w szoku, że nie można tak wielu rzeczy. Analizując poszczególne wskazania, przyszło mi na myśl jedno słowo: "posłuszeństwo". Trzeba być posłusznym Kościołowi.
Pandemia widziana z prezbiterium #1
Gdy dowiedziałem się, jak w tym roku będzie wyglądało Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne, byłem trochę przerażony. Jak to tak - Triduum czy Święta bez ludzi, bez trybularza, bez ogniska w Wigilię Paschalną?