#MojaWolnosc
Tegoroczny Wielki Post jest wyjątkowy: naprawdę odczuwamy głód Eucharystii. I pomimo tego, że nie możemy spotkać się fizycznie, jednoczymy się każdego dnia na modlitwie różańcowej. Pan Bóg nawet z tej trudnej sytuacji wyciąga wiele dobra! W naszej wspólnocie zrodziła się myśl, że możemy jako Diakonia (i każdy, kto zechce dołączyć) zrobić coś więcej dla Pana Boga, drugiego człowieka i samego siebie.
Chcemy zapoczątkować akcję #MojaWolnosc, czyli post w intencji zakończenia epidemii koronawiruasa. W każdy piątek Wielkiego Postu zrezygnujmy z jednej rzeczy, która sprawia nam przyjemność, a która nie jest konieczna do naszego życia. Niech to będzie rezygnacja ze słodyczy, z oglądania Netflixa, czy cokolwiek innego. Pewnie będzie nas to wewnętrznie dużo kosztowało, ale właśnie o to chodzi. Ofiarujmy swoją wolność Panu Bogu!
Nie utrudniajmy Panu Bogu opieki nad nami i #Zostanmywdomu.
Odwołanie ORDL
Szczęść Boże, pragniemy ze smutkiem poinformować, że ze względu na zbyt małą liczbę uczestników, Oaza Rekolekcyjna Diakonii Liturgicznej filii poznańskiej w Rokitnie zostaje odwołana.
Diakonat stały w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce
Na pojęcie diakonatu składają się trzy słowa, tj. diakoneo, diakonia i diakonos. Diakoneo - ,,służyć” jest to grecki czasownik, którego znaczenie można sprowadzić z jednej strony do: ,,posługiwać przy stole”, w świecie greckim taka czynność była uznawana za coś hańbiącego i niegodnego człowieka, lecz z drugiej, oznaczał służbę bóstwu, co było godnością wolnego Greka. Diakonia – rzeczownik pochodzący od czasownika diakoneo, oznacza ,,urząd”, ,,misję”, ,,służbę”, a diakonos określa osobę ,,posługującą przy stole”. Kościół Rzymskokatolicki wśród posług wyróżnia trzy stopnie święceń: diakonat, prezbiterat i episkopat, z których najniższym jest diakonat. W Konstytucji dogmatycznej Lumen gentium czytamy o diakonach następująco:
,, Na niższym szczeblu hierarchii stoją diakoni, na których nakłada się ręce „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”. Umocnieni, bowiem łaską sakramentalną, w posłudze liturgii, słowa i miłości służą Ludowi Bożemu w łączności z biskupem i jego kapłanami.”[2]
Diakonat, zatem, nie jest niczym innym, jak służbą wspólnocie i Bogu.
Drugi numer "L jak liturgia"
W naszej zakładce "do pobrania" dostępny jest już drugi numer naszej propozycji dla służby liturgicznej "L jak liturgia". Życzymy miłej lektury :)
L jak liturgia nr 2
Posługa podczas rekolekcji "Milioner z ulicy"
Zapraszamy do wspólnej posługi podczas rekolekcji
"Milioner z ulicy" 28.02-1.03.2020r. w Rokitnie.
KODAL 2020 świadectwo (4)
To może zabrzmieć jak typowy oklepany początek świadectwa, ale naprawdę bardzo nie chciałam przyjeżdżać na KODAL. Powodów znajdowałam wiele: począwszy od przygotowań do matury, przez liczne wątpliwości co do mojego powołania w Kościele, trudności w relacjach, lęk przed nieodnalezieniem się w kadrze, po dyskomfort z powodu miejsca, gdzie miałam się znaleźć.
KODAL 2020 świadectwo (3)
Wizja posługi w Diakoni Liturgicznej sprawiała, że czekałam na KODAL bardzo długo. Lubię pisać różnorakie teksty, dlatego gdy poznawałam ich poprawną budowę, cel, prawidłowy sposób ich odczytywania, poczułam się spełniona.
KODAL 2020 świadectwo (2)
Przyjechałam na KODAL, żeby sprawdzić samą siebie. Czułam, że muszę coś zmienić, działać i to może właśnie Diakonia Liturgiczna jest odpowiednim dla mnie miejscem... nie zawiodłam się!
KODAL 2020 świadectwo (1)
W tym roku pojechałam na wyższy stopień KODAL-u, na którym mogłam wykazać się wiedzą i umiejętnościami, jakie nabyłam posługując jako precentorka w parafii. Przed samym wyjazdem bardzo się stresowałam tym, czy na pewno jestem odpowiednio przygotywana i czy podołam zadaniom, jakie na mnie czekają.